Linia programowa a sympatie widzów

Nie zawsze mówi się o tym otwarcie, ale każde medium zajmujące się sprawami społeczno-politycznymi i gospodarczymi posiada swoją linię programową. Bardzo często odwołuje się ona wprost do konkretnej ideologii i zespołu poglądów politycznych.

Są redakcje jednoznacznie utożsamiane z danymi środowiskami politycznymi, a na pewno z poglądami, które określone środowiska głoszą. Z kanałami informacyjnymi jest podobnie, choć telewizje z reguły są gotowe zrobić bardzo wiele w celu zachowania pozorów obiektywizmu.

Dziennikarze będą zawsze zapewniać o swojej bezstronności i niezależności politycznej, nawet jeśli z danej audycji wprost kipi od aluzji i publicystycznych tez. Nie wszyscy dają się nabrać na tę grę pozorów, stąd wobec szczególnie zaangażowanych ideowo mediów powstaje z czasem społeczna opozycja.

Rzadko kiedy jest ona jednak na tyle liczna i wpływowa, by wymusić na redakcji jakiekolwiek zmiany. Tym bardziej, że niemałej części widzów stronnicza narracja odpowiada, ponieważ jest zgodna z ich poglądem.